sidearea logo
MTÜ Loodi Mõisa Arendus | Loodi mõis
92
page-template,page-template-page-nosidebar,page-template-page-nosidebar-php,page,page-id-92,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_from_right,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Loodi mõis

Loodi mõis

Esimesed teated Loodi mõisa kohta pärinevad 16. sajandi keskelt, mil mõis kuulus Tödwenite suguvõsale. 1599ndal aastal läks mõis Heinrich Tödwen’i õe kaudu Klot’ide kätte ning nendelt omakorda sugulussidemetega 1679. aastal Berend ja Wilhelm Bockile. Von Bockide suguvõsale jäi Loodi mõis mitmeks sajandiks kuni mõisate võõrandamiseni. Viimane omanik 1903st aastast oli Bernhard Woldemar von Bock.

Tänaseks on mõis seisnud aastaid kasutuseta, mõisa peahoones tegutses 1929-1967 kool,  hiljem oli hoone mõnda aega veel Viljandi Laste Spordikooli käsutuses. Peahoone on pärit 18. sajandi keskpaigast, 19. ja 20. sajandil on tehtud hoones mõned ümberehitused. Hoone taga asub regulaarne terrassidena laskuv barokkpark. Mõisa kõrvalhoonetes on tehtud nende kasutajate poolt vajalikke ümberehitisi, ait ja laut olid siiani kasutusel viljahoidla ja kuivatina, säilinud on ka puitpitsiline historitsistlik puukuur 19. sajandi lõpust. Mõisasüdamest poole kilomeetri jagu Viljandi pool, maantee läheduses metsa all asub mõisaomanike von Bockide perekonnakalmistu.